Gdje mogu pronaći više informacija o štetnim medijskim sadržajima, dezinformacijama i sličnim temama?
Organizacije civilnog društva širom Zapadnog Balkana i Turske posvećene su jačanju medijske pismenosti i edukaciji građana o štetnim medijskim sadržajima kao što su lažne vijesti, propaganda ili pristrasno izvještavanje. Obratite pažnju na medijske organizacije civilnog društva koje se bave ovim temama u vašoj zemlji i provjerite njihove edukativne programe i radionice, kao i publikacije i druge materijale koje proizvode. Potražite organizacije kao što su: Albanski institut za medije (Albanija), Mediacentar Sarajevo (Bosna i Hercegovina), Vijeće za štampu Kosova (Kosovo), Institut za medije Crne Gore (Crna Gora), Makedonski institut za medije (Sjeverna Makedonija), Novosadska novinarska škola (Srbija), Bianet (Turska).
Postoje li specijalizovane web stranice posvećene razotkrivanju lažnih vijesti i dezinformacija?
Da! Platforme za provjeru činjenica postaju sve popularnije. One provjeravaju informacije objavljene u novinskim kućama i koje kruže društvenim mrežama, i kontinuirano razotkrivaju lažne vijesti i druge vrste dezinformacija. Ove platforme takođe pružaju objašnjenja svojih nalaza. Pitanja i savjeti korisnika su dobrodošli i ukoliko smatrate da treba preispitati istinitost priče na koju ste naišli, javite im se, posebno ako se priča odnosi na pitanje od javnog interesa. Neke od najpopularnijih platformi za provjeru činjenica na Zapadnom Balkanu i Turskoj su: Raskrinkavanje.ba (Bosna i Hercegovina), Fake News tragač (Srbija), Raskrinkavanje.me (Crna Gora), Vistinomer.mk (Sjeverna Makedonija), Faktoje (Albanija), teyit.org (Turska), Hibrid.info (Kosovo).
Kome možete podnijeti prigovor na štetne medijske sadržaje?
Odlično što ste voljni iskoristiti svoju medijsku pismenost kako biste smanjili količinu problematičnog sadržaja u medijima. Ovo je važno jer doprinosi stvaranju javne sfere koja podstiče informisan i kritički pristup pitanjima od javnog interesa. Regulatorna i samoregulatorna tijela djeluju u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj. Njihov posao je da, između ostalog, prate pridržavanje profesionalnih standarda medija i rješavaju pritužbe građana i institucija na određene sadržaje. Provjerite njihove web stranice za detalje o postupku žalbe. Samoregulatorna tijela na Zapadnom Balkanu i Turskoj su: Vijeće za štampu i online medije (Bosna i Hercegovina), Medijsko vijeće za samoregulaciju (Crna Gora), Vijeće za medijsku etiku u Makedoniji (Sjeverna Makedonija), Vijeće za štampu (Srbija), Alijansa za etičke medije (Albanija), Vijeće za štampu Kosova (Kosovo), Vijeće za štampu (Turska).
Kako mogu saznati ko posjeduje i uređuje web stranice koje pratim?
Svaki kredibilan medij obavijestiće svoju publiku o imenima svojih vlasnika, urednika i drugog osoblja, kao i kako da kontaktirate njihovu kancelariju. Ova vrsta informacija je obično poznata kao “impressum” i trebala bi biti lako dostupna na web stranici. Ako nije, to je veliki znak upozorenja da bi pouzdanost i integritet medija mogli biti dovedeni u pitanje.
Zašto je medijska pismenost važna?
Medijska pismenost je važna jer nam pomaže da kritički analiziramo i interpretiramo različite medijske forme, njihove poruke, pa čak i potencijalne motive i predrasude iza tih poruka. To nam zatim pomaže da donesemo bolje informisane odluke zasnovane na kritičkom pristupu informacijama kojima smo svi izloženi, na primjer, o pitanjima kao što su za koga glasati, šta i gdje studirati, kako se brinuti o svom zdravlju, kako upravljajti svojim finansijama, kako provesti slobodno vrijeme ili koje knjige čitati.